خانه / روغن دنده صنعتی

روغن دنده صنعتی

روغن دنده صنعتی

روغن دنده صنعتی چیست

جعبه دنده دستگاه های صنعتی نیازمند روغن مخصوص خود هستند. این جعبه دنده ها که حاوی انواع دنده های ساده ، حلزونی و مارپیچی هستند عموماً تحت بار زیادی بوده و در دمای بالایی مشغول به کار هستند و باید با استفاده از یک روغن با ویژگی های خاص، مورد حفاظت قرار گیرند. روغن دنده صنعتی به همین منظور تولید و روانه بازار شده تا نیاز این دستگاه ها را برطرف کند. از جمله صنایعی که در آن از روغن دنده صنعتی استفاده میشود میتوان به صنایع فولاد ، سیمان و انواع یاتاقان های مورد استفاده در صنایع اشاره کرد.

همانطور که گفته شد شرایطی که غالباً جعبه دنده در ماشین آلات و تجهیزات مشغول به کار است، تنش زا است؛ این را اضافه کنید به آلودگی های محیطی مثل گرد و خاک یا براده ها و مواد به جا مانده از کار! مطمئناً عدم مراقبت صحیح از جعبه دنده می تواند خیلی زود آن را فرسوده کرده و کارآیی آن را به شدت کاهش دهد. به همین علت است که توصیه می شود برای جلوگیری از ضررهای احتمالی، از روغن دنده صنعتی استفاده شود که به صورت خاص برای کار در محیط های گفته شده تولید شده است. روغن عادی نمی تواند جوابگوی چنین محیط هایی باشد.

ویژگی های روغن دنده صنعتی

یکی از ویژگی های مهم روغن دنده صنعتی، ثبات گرمایی است. این نوع روغن اگر نتواند در دماهای بالا ثبات داشته باشد، کاربرد خود را از دست می دهد. ثبات گرمایی از مهم ترین ویژگی های روغن دنده صنعتی است و باید تولید کننده به آن توجه کرده باشد.علاوه بر این روغن دنده صنعتی باید در برابر اکسیداسیون نیز مقاوم باشد. در واقع این روغن باید بتواند در محیط هایی با درصد بالای احتمال اکسیداسیون به خوبی به وظایف خود عمل کند. این ویژگی مهم یعنی عدم اکسیدشدن روغن جعبه دنده صنعتی، کمک می کند تا روغن مد نظر دیرتر نیازمند تعویض باشد و در نیتجه از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از روغن های عادی است.

روغن دنده ای برای استفاده در جعبه دنده مناسب است که بتواند در فشار بالا کار کند. اصولاً روغن های غیرصنعتی این ویژگی را ندارند. روغن دنده صنعتی مرغوب دارای ویژگی کار در فشار بالا بوده و از سطح چرخ دنده ها و… در مقابل فشارهای زیاد محافظت می کند.ویژگی دیگر روغن دنده صنعنی، عدم حل شدن آب در آن است. با وجود این ویژگی اگر آب به جعبه دنده وارد شود، این روغن کمک می کند تا آب بدون آسیب رساندن به دنده ها از محیط خارج شود.

خرید روغن دنده صنعتی

برای خرید روغن دنده صنعتی باید به کیفیت روغن توجه داشته باشید. جدای از اینکه از چه برندی این نوع روغن را خریداری می کنید، به اصل بودن روغن خریداری شده توجه کنید. شرکت های مختلفی اقدام به تولید و عرضه روغن دنده صنعتی کرده اند که از جمله آن ها می توان به:

روغن ایرانول IG.S و IG و IG.F
روغن بهران بردبار و روغن بهران کاویان و بهران مته
روغن دنده صنعتی شل Shell Morlina
روغن دنده صنعتی شل Omala S4
روغن بی پی BP Biogear SE 220
روغن بی پی Enersyn EP-XF 680
روغن دنده کاسترول Alphasyn PG
روغن سپاهان پولاد ‏PG‏
روغن دنده صنعتی فوکس FUCHS CEPLATTYN SF 30
روغن فوکس سری RENOLIN AWD SERIES
روغن آجیپ بلاسیا
روغن شل اومالا F460
روغن دنده صنعتی توتال CARTER ALS 460