خانه / روغن موتور توربین هوایی

روغن موتور توربین هوایی

روغن موتور توربین هوایی

روغن موتور توربین هوایی در موتورهای جت هوا استفاده میشود از طریق یک مجرای ورودی به بخش کمپرسور وارد شده و متراکم میشود، سپس هوای موجود در داخل محفظه احتراق شده و با اضافه شدن سوخت مشتعل می گردد.گرمای ناشی از احتراق مخلوط هوا و سوخت موجب منبسط شدن و جریان یافتن آن به سمت انتها موتور میشود، این جریان از بین یک سری پره های توربین عبور کرده که از طریق شفت به کمپرسور متصل شده است و هوای منبسط شده توربین به گردش در می آید و سپس باعث به حرکت درآمدن کمپرسور نیز میشوند.زمانی که هوای منبسط شده در توربین را گذراند با سرعتی بسیار بالا از آن خارج می شود که همین امر رانش مورد نیاز را ایجاد می کند.موتورهای توربو جت شتاب بسیار زیادی به حجم کمی از هوا می دهند.

روغن موتور توربین هواپیما به گونه ای طراحی شده اند که در طیف وسیعی از دمای کاری ، قطعات متحرک موتور مانند یاتاقان ، چرخ دنده ، میل بادامک ، بازوی راک ، دیواره های سیلندر ، رینگ پیستون ، میله های فشار و سوکت ها را روغن کاری کنند و عملکرد مفیدی را برای خنک کنندگی موتور ، پاکیزگی و مهار خوردگی ارائه دهند.
روغنکاری در هر کاربردی که قطعات متحرک در آن نقش داشته باشد بسیار مهم است. هواپیماها تعداد زیادی از انواع مختلف قطعات متحرک را درگیر می کنند که بسیاری از آنها با سیستم پیشرانه در ارتباط هستند. اهداف روغن کاری در درجه اول بهبود بهره وری انرژی با کاهش اصطکاک و بهبود عمر تجهیزات با کاهش سایش قطعات متحرک است. مزیت اضافه شده از سیستم روانکاری کارآمد ، کاهش درجه حرارت موتور به دلیل اتلاف گرما از طریق سیستم روانکاری است.