خانه / روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک در واقع نوعی سیال برای به انتقال قدرت و به حرکت در آوردن سایر قطعات می باشد. روغن های هیدرولیک در حالت کلی به دو دسته روغن هیدرولیک سنتتیک و روغن نفتی تقسیم بندی می شوند. این روغن جهت انتقال قدرت از دو عامل فشار و جریان استفاده می نماید. روغن های هیدرولیک تنها در بحث حرکت و چرخش فرمان خودرو به کار نمی روند و کاربرد این روغن در صنایع مختلف بسیار زیاد است. اما در بحث خودروهای سنگین این روغن ها در جرثقیل ها، پمپ ها، جک ها و دیگر مواردی که برای به حرکت در آمدن آن ها به قدرت فراوانی نیاز است به کار برده می شوند.

به طور کلی در یک سیستم هیدرولیک ، مهمترین بخش، بخش مربوط به روغن های هیدرولیک می باشد. بدون این روغن سیستم فلج شده و هیچگونه کارایی نخواهد داشت. عملکرد یک روغن هیدرولیک بسته به نوع استفاده از آن به موارد متفاوتی بستگی دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

گرانروی یا مقدار ویسکوزیته روغن
درجه حرارت عملکرد
نوع سیستم هیدرولیک
مقاومت لایه های روغن
حداکثر مقدار جذب کنندگی رطوبت
عدد ph و خاصیت اسیدی روغن
مقاومت در برابر اکسیده شدن

روانکارهای هیدرولیک مناسب چه ویزگیهایی دارند ؟

روغن هیدرولیک باید دارای خواص زیر باشد:

۱- روغن باید بتواند موتورهای هیدرولیکی و پمپها را روانکاری نموده و مانع خوردگی اعضای متحرم پمپ ها و موتورهای هیدرولیکی گردد.

۲- به خوبی و راحتی بتواند نیروی فشار را انتقال دهد.

۳- صداها و لغزش هایی که از ضربات فشار ناشی می شوند را کاهش دهند.

۴- با انتقال گرمای حاصل از اصطکاک و یا فشار سیال از گرم شدن دستگاه جلوگیری کند.

۵- قابلیت انتقال سیگنال های فشار را داشته باشند.

موارد بیار زیادی برای استفاده وجود دارند. ولی انتخاب اشتباه آن موجب می شود که عمر قطعات کمتر شود و امکان دارد مشکلات پر هزینه ای بعدی را برای شما در بدنبال داشته باشند. برای انتخاب باید به نوع پمپ هیدرولیکی،و دمای کار و فشار پمپ روشن توجه کرد .که با توجه کردن به آن میشود درجه گراتروی و نوع روغن راتعیین کرد .اگرچه این فاکتورها کافی نمی باشند ولی باید به نوع روغن و کیفیت روانکار ها توجه داشته باشند .